ttjl

Tampa Bay Area • Fall 2017
TTJL Season Ending PlayOffs • Sun, Dec 17, 2017 (TBA)
logo Event Held at:
Tampa Palms Tennis Club
5811 Tampa Palms Blvd. Tampa, FL 33647
813-632-1676
Map & Directions
Tampa Palms Tennis Club Website
PlayOff Match Schedules for Qualified Teams
TTJL PlayOff Teams:
See details below for your teams playoff match start times & team check-ins based on your Division.
AWARDS PRESENTATION & TEAM PICTURES follow directly after your Semi-Finals &/or your Finals Match.



SCROLL DOWN to view your division
Hungry?
Tampa Palms Restaurant is Open Sunday 8am till 5pm up in the main club house.
Friends & Family Menu TBD
VIEW Express Lunch Menu Here
Sandwiches, chips and drink available to purchase in the proshop.

 

Division Tampa Bay
16/18A Playoffs
2 Teams Qualified...


16/18A
Tampa JCC CoachV JAGUARS
Seed #1


16/18A
VanDyke Eric Hustlers
Seed #2

Your court assignments are #3 & #4, set family and friends up here between courts 3/4 and 9/8.

Tampa Bay 16/18A Playoffs
2 Teams Qualified...

  16/18A Seed #1
Tampa JCC CoachV JAGUARS

  16/18A Seed #2
VanDyke Eric Hustlers
Players served before Finals

16/18A FINALS

Team Check-in is 30min before match time.
Coach/Captain: Gather your team and report to the playoff desk with your team & team line-up, to confirm/recieve your court assignments and receive balls.


2:00pm Check-In for Finals
2:30pm Start time for:


Doubles
Singles
#1 Seed vs #2 Seed play Finals
#1 Seed vs #2 Seed play Finals

Home Courts are #3 & #4. MUST Play "Doubles" matches first, then "Singles" after on #3/#4 and #9/#8.

Division Tampa Bay
14A-YBall Playoffs
2 Teams Qualified...


14A-YBall
TampaRacq Shane Smashers
Seed #1


14A-YBall
TT@HCC Yellow Lightning
Seed #2

Your court assignments are #11 & #10, set family and friends up here.

Tampa Bay 14A-YBall Playoffs
2 Teams Qualified...

  14A-YBall Seed #1
TampaRacq Shane Smashers

  14A-YBall Seed #2
TT@HCC Yellow Lightning

14A-YBall FINALS

Team Check-in is 30min before match time.
Coach/Captain: Gather your team and report to the playoff desk with your team & team line-up, to confirm/recieve your court assignments and receive balls.


1:00pm Check-In for Finals
1:30pm Start time for:


Doubles
Singles
#1 Seed vs #2 Seed play Finals
#1 Seed vs #2 Seed play Finals

Home Courts are #11 & #10. MUST Play "Doubles" matches first, then "Singles" after.
Players Served after Finals

Division Tampa Bay
12A-YBall Playoffs
2 Teams Qualified...


12A-YBall
BSAC HotShots
Seed #1


12A-YBall
WestChase The Falcons
Seed #2

Your court assignments are #3 & #4, set family and friends up here.

Tampa Bay 12A-YBall Playoffs
2 Teams Qualified...

  12A-YBall Seed #1
BSAC HotShots

  12A-YBall Seed #2
WestChase The Falcons

12A-YBall FINALS

Team Check-in is 30min before match time.
Coach/Captain: Gather your team and report to the playoff desk with your team & team line-up, to confirm/recieve your court assignments and receive balls.


11:30am Check-In for Finals
12noon Start time for:


Doubles
Singles
#1 Seed vs #2 Seed play Finals
#1 Seed vs #2 Seed play Finals

Home Courts are #3 & #4. MUST Play "Doubles" matches first, then "Singles" after.
Players Served after Finals

Division Tampa Bay
12/14B-YBall Playoffs
2 Teams Qualified...


12/14B-YBall
PalmaC Cyclones
Seed #1


12/14B-YBall
WestChase Dominators
Seed #2

Your court assignments are #9 & #8, set family and friends up here.

Tampa Bay 12/14B-YBall Playoffs
2 Teams Qualified...

  12/14B-YBall Seed #1
PalmaC Cyclones

  12/14B-YBall Seed #2
WestChase Dominators

12/14B-YBall FINALS

Team Check-in is 30min before match time.
Coach/Captain: Gather your team and report to the playoff desk with your team & team line-up, to confirm/recieve your court assignments and receive balls.


12noon Check-In for Finals
12:30pm Start time for:


Doubles
Singles
#1 Seed vs #2 Seed play Finals
#1 Seed vs #2 Seed play Finals

Home Courts are #9 & #8. MUST Play "Doubles" matches first, then "Singles" after.
Players Served after Finals

Division Tampa Bay
12-GrnDot Playoffs
2 Teams Qualified...


12-GrnDot
FishHawk Ranch Armadillos
Seed #1


12-GrnDot
VanDyke Eric Rough Riders
Seed #2

Your court assignments are #1 & #2, set family and friends up here.

Tampa Bay 12-GrnDot Playoffs
2 Teams Qualified...

  12-GrnDot Seed #1
FishHawk Ranch Armadillos

  12-GrnDot Seed #2
VanDyke Eric Rough Riders

12-GrnDot FINALS

Team Check-in is 30min before match time.
Coach/Captain: Gather your team and report to the playoff desk with your team & team line-up, to confirm/recieve your court assignments and receive balls.


12:30pm Check-In for Finals
1:00pm Start time for:


Doubles
Singles
#1 Seed vs #2 Seed play Finals
#1 Seed vs #2 Seed play Finals

Home Courts are #1 & #2. MUST Play "Doubles" matches first, then "Singles" after.
Players Served after Finals

Division Tampa Bay
10-OrgBall Playoffs
2 Teams Qualified...


10-OrgBall
BSAC FutureStars
Seed #1


10-OrgBall
VanDyke Eric Bucs
Seed #2

Your court assignments are #5 & #6, set family and friends up here.

Tampa Bay 10-OrgBall Playoffs
2 Teams Qualified...

  10-OrgBall Seed #1
BSAC FutureStars

  10-OrgBall Seed #2
VanDyke Eric Bucs

10-OrgBall FINALS

Team Check-in is 30min before match time.
Coach/Captain: Gather your team and report to the playoff desk with your team & team line-up, to confirm/recieve your court assignments and receive balls.


1:30pm Check-In for Finals
2:00pm Start time for:


Doubles
Doubles
#1 Seed vs #2 Seed play Finals
#1 Seed vs #2 Seed play Finals

Home Courts are #5 & #6. MUST Play "Doubles" matches first, then "Singles" after.
Players Served after Finals
ttjl